U Kouzelné pavučiny
• Příběhy • Články • Návody • Překlady •

Sen noci svatojánské - Svět lidí

30. ledna 2015 v 13:34 | Haru 【春】 |  Navrhování
Divadelní hra Sen noci svatojánské je z konce 16. století a pochází z pera anglického dramatika Williama Shakespeara. Jedná se komedii, kde je hlavním tématem láska. Demetrius a Hermie jsou zamilovaný pár, ale jelikož nemohou být spolu, utíkají z domova. Na své cestě lesem nevědomky naráží na bytosti ze světa víl, které všechno pořádně zamotají.
Mým úkolem bylo zpracování kostýmů pro případné divadelní představení.V díle se nachází krátká pasáž, takzvaná hra ve hře. Postavy řemeslníků si připravili pro panstvo divadelní představení římské báje o Pyramovi a Thisbě. Abych udržela kompaktnost a harmoničnost kostýmů, inspirovala jsem se siluetou oděvů empíru, který vychází z antiky. Empír se rozšířil za vlády Napoleona Bonaparte začátkem 19. století, kdy vládl ve Francii jako císař - podle toho se sloh označuje také někdy jako císařský.

Prvni skica Hermie

Typický ženský oděv představoval splývavé mušelínové šaty. Byly ve světlých odstínech, střižené pod prsy, s hlubokým výstřihem a balonkovými rukávy. Postupem času se silueta šatů měnila například tím, že ze šatů zmizela vlečka, a bylo možno spatřit zpod sukně i střevíček. Ty měly bez podpatku a zavázané okolo lýtka stuhami.

V těchto šatech jsou oblečeny postavy Hermie a Heleny. Patří mezi čtveřici hlavních postav z lidského světa.

První skica Heleny

Mužská móda prošla také několika změnami. Základem ale zůstal přiléhavý kabát nebo vesta, na jedno nebo dvouřadé zapínání a s velkými klopami. Šosaté kabáty byly střiženy v pase. Typické byly semišové krátké kalhoty nebo pantalóny a vysoké jezdecké boty. Nesměla chybět ani naškrobená plátěná kravata, která byla uvázaná ve složitém a objemném stylu.

Zvětšit
Lysandr utíká z domova společně se svojí láskou Hermií.

Demetrius také miluje Hermii, a když se od Heleny dozví o jejich útěku, vydá se za nimi.
Helenina láska k Demetriovi zůstáva neopětována. Prozatím.

Postavy Lysandra a Demetria mají padnoucí empírové oblečení, na rozdíl od postav řemeslníků, kteří patří no nižší společenské vrstvy. Na jejich oděvu je znát opotřebení a semtam nějaká ta díra.


Řemeslníci v díle nacvičují divadelní hru o Pyramovi a Thisbě. To znamená, že mají své všední oblečení a poté kostýmy. Ty jsem ponechala empírové. Jsou pouze doplněny o různé šály a prostěradla, aby navodili iluzi antického oděvu.

Řemeslníků je celkem šest - měli jsme ztvárnit dva.

Řemeslník Klubko má v příběhu ještě jednu důležitou roli. V lese se promění v osla a pod vlivem kouzla se do něj zamiluje královna vil. Tuhle legrácku na na svědomí král vil, aby zesměšnil svou paní. Maska osla představuje oslí tlamu, uši, a celkově špinavý a neupravený dojem.


Dosti bylo skic, mrkněte na finální listy. Zvolila jsem formát A3, černý inkoust na linky, a akvarelové barvy. Větší verze najdete na DeaviantArtu. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 30. ledna 2015 v 14:01 | Reagovat

Jsou to nádherné kresby, obdivuji tvůj ojedinělý styl, moc se mi líbí tvůj blog - působí na mě pozitivně a klidně. Také kreslím/maluji a pokud budeš mít chuť a čas, můžeš se podívat na můj blog. Budu moc ráda i za případný komentář. :)

2 Kumii ^^ Kumii ^^ | 1. února 2015 v 21:21 | Reagovat

Tvůj článek mě navnadil na přečtení, takže jestli se k tomu někdy dostanu... Pomalu se už totiž dostávám do náladičky, kdy chci číst maturitní četbu. A různé knihy, co najdu, třeba ty "starší" :DD a ty, které by mě mohly zaujat a nemusela bych to číst z donucení... v tom seznamu chybí! :D Strašně mi to vadí T.T' :D Ale je to fajn, fajn, ale svět víl se mi líbí víc >w> :D

3 Haru 【春】 Haru 【春】 | 15. února 2015 v 13:12 | Reagovat

[1]: Děkuji, určitě se u tebe zastavím :-)

[2]: Pokud tě to navnadilo, tak si to určitě přečti ;-) Osobně nejsem fanoušek Shakespeara, takže pro mě to bylo utrpení - víc jsem si rozhodně užila filmové zpracování :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© 2008 - 2017 Soňa K. (Nakano Miharu / Haru / Sonia)
Design by Haru • Picture by Haru