U Kouzelné pavučiny
• Příběhy • Články • Návody • Překlady •

Kancelářské Krysy - Masky

25. června 2016 v 16:00 | Haru 【春】 |  Navrhování
K divadlu neodmyslitelně patří masky. Aby byla maska vhodná pro divadlo, musí být nejlépe velká a hodně barevná, aby i divák z dálky rozpoznal postavy od sebe. V Brně existuje akce zvaná Slavnosti masek, která je spojená s průvodem masek. Je to vážně parádní podívaná jak pro dospělé, tak pro děti. Většinou je zadané nějaké téma, a přesně tohle jsme dostali v ateliéru za úkol - vybrat si téma a zpracovat na něj tři masky.

Musím se přiznat, ale moc mě to navrhování masek nebavilo. Všechno zajímavé je už použité, o originálsoti nemůže být řeč, když něco podobného vymýšlíte poprvé, takže jsem celkem tápala v temnu.
Pochopitelně jsem nakonec něco vymyslela. Téma jsem pojmenovala "Kancelářské krysy". Idea byla v tom, vytvořit masky lidí, kteří jsou zničení z práce v kanceláři, nebo z práce pro nějakou velkou firmu.

První návrh - pouze líčení a kostým


Postavy, které jsem vymyslela byly sekretářka, businessman a vrátná. Někde jsem měla i skici, ale už je nemůžu najít, budou muset stačit hotové A3. Jako vždy byly v boji použity pastelky a akvarelky.


Sekretářka byla maska dámy ve středních letech, na které se až příliš podepsala práce na počítači. Nakynutý zadek, shrbená záda, dlouhé prsty a kruhy pod očima. Ze své práce je už natolik zdegenerovaná, že si místo kabelky nosí klávesnici :D


Maska businessmana je malinko inspirovaná supermanem. Je to vlastně takový superhrdina. Se svým naučeným širokým úsměvem získává pro firmu jednu zakázku za druhou. Nezastaví se před ničím, ničeho se nebojí, svými rameny porazí jakoukoli překážku. Jediné, co ve svém kufříku potřebuje, je vlastně jeho hlava - právě díky jeho šarmu mu podlehne každý klient.


A z posledního dechu vznikla maska vrátné. Paní, kterou zamestnanci vidí každý den, dáma těsně před důchodem, či důchodkyně s nedůvěřivým pohledem zkoumajícím každou podezřelou věc. Maskovaná za novinami a časopisy chrání celou firmu před nebezpečím (ten předešlý odstavec mě nějak naladil do superhrdinského módu...).

Masky jsme tvořili s vědomm, že jednu z nich budeme i realizovat. Bohužel se nám změnila učitelka, takže i návrhy potřebovaly trochu předělat. Chtěla jsem udělat sekretářku, ale prý byla maska málo sexy na sekretářku... Tak jsem začala skicovat něco víc... rajcovního?


Vůbec jsem s tím ale nebyla spokojená. Je to hnus, velebnosti :D
Moje sekretářka měla být oddaná pracující dáma, která pro svého šefa udělá vše, co mu na očích vidí! Není to žádná děvka, co má otlačený kolena! No počkat... "Nemůžu si změnit téma?" zeptala jsem se. Prý že můžu, že je to jedno. Aha. Tak jo. Je to teda děvka :D


No a takhle to nakonec dopadlo :D
Ilustraci jsem kreslila až jsem měla všechno hotové, aby byla co nejpřesnější. Dělá se to naopak, já vím, ale improvizace ještě nikoho nezabila :D

Masku jsem tvořila pomocí kašírování. Nejdřív jsem si ale na polystyrenovou hlavu vymodelovala tvar masky. Hrozně mě to bavilo. Plácat se v hlíně, vyhlazovat, ubírat a přidávat - parádní! Pak jsem model zabalila do potravinářské folie a mohla jsem se vrhnout na lepení kousků novin. Taky je to sice zábava, ale hrozně dlouho to trvá, protože potřebujete víc vrstev, papír se krčí, na prstech jsou varhánky... ale já takové výzvy přijímám s klidem.


Co bylo asi nejhorší, tak způsob, jak dostat z uschlé skořepiny masky všechnu tu hlínu :D
Držela na té hlavě jak divá. Musela jsem nastřihnout okraje masky a kousek po kousku vydlabávat hlínu. Malinko jsem se u toho zapotila, protože jsem si myslela, že se mi to nepovede a budu muset tu hlavu rozpitvat. Všechno ale dopadlo dobře. Dokonce jsem byla napřed od ostatních :D


Další instrukce byly: "Vem si tady ten tmel, naplácni to tam a šmirgl papírem to vyhlaď". Dle mého názoru to bylo zbytečné, papírovou skořepinu jsem měla dostatečně hladkou, nebylo potřeba vyhlazovat nerovnosti. Ale to jsem nevěděla, tak jsem dělala jak mi bylo řečeno. Prý to mělo tu masku zpěvnit... no možná trochu. Pak jsem všechno zatřela bílou temperou, pak jsem namíchala tělovou, a nakonec přišel "makeup".


Bylo mi řečeno, že jsem mohla ještě přidat víc stínování, ale mě už se to zdálo dost, tak jsem neposlechla :D pak mi to vyčetla znovu u portfolia, a tak jsem musela v photoshopu ztmavovat okolí očí. Pořád nechápu proč, výrazné byly dost, teď vypadá jako narkomanka :D ale asi to nevadí vzhledem k jejímu povolání :D

Pochopitelně jsem musela udělat i oděv, ale jelikož se mi nechtělo šít, zašla jsem do sekáče, a měla jsem štěstí. Vše jsem sladila do růžové a fialové, sukni vycpala molitanem v bocích, doma vyhrabala starou vyztuženou podprsenku, u vietnamců koupila paruku, punčochy a boty půjčila no a hurá - děvka jak bonbónek :D

No a navlíkla jsem se do toho já, takže přeji příjemnou zábavu u fotek níže :D


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lost Shadow Lost Shadow | Web | 4. února 2017 v 10:09 | Reagovat

super fotky.. :D

takhle jsem si kdysi vyráběla anbu masku (z naruta) :D

2 Haru 【春】 Haru 【春】 | 29. června 2017 v 13:55 | Reagovat

[1]: děkuji :-)
je to parádní technika, hodně mě bavila :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© 2008 - 2017 Soňa K. (Nakano Miharu / Haru / Sonia)
Design by Haru • Picture by Haru