U Kouzelné pavučiny
• Příběhy • Články • Návody •

Absolutorium: Díl 2. - Téma

28. října 2016 v 20:14 | Haru 【春】 |  Navrhování
Na své závěrečné práci na VOŠ jsem začala pracovat už na konci druháku. Šla jsem zrovna do školy a hlavu jsem měla někde v oblacích plných nápadů. Přece jenom už mě trápilo, jakých směrem se vydám a jaké zaměření si vyberu pro absolutorium. Přímo před očima se mi zničehonic zjevil čtverec, v jehož středu bylo vepsáno "kruh". Přišlo mi to jako geniální vnuknutí. Přišlo mi, že na tomhle by se dalo stavět. Jenže pak vysvětlujte hodnotící komisi tenhle nápad z hůry...Prvotní myšlenku jsem aplikovala na další se základních tvarů. Vznikl tedy čtverec s názvem "kruh", kruh s názvem "čtverec" a trojúhelník s názvem "rovnost", který má představovat větu: "Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější." Původně jsem pro vysvětlení použila jen první část věty a trojúhelník měl představovat hierarchickou společnost, která v naší společnosti byla, je a bude. Až později jsem se dozvěděla, že ona věta pochází z románu Farma zvířat. Byla to čistá náhoda, a má vlastní zapomětlivost, které tuhle souhru způsobili, protože mou hlavní inspirací byl román 1984 od stejného autora - George Orwella.

Jsem zastánce nejedné konspirační teorie, takže antiutopistický román 1984 mi v paměti utkvěl víc než kterákoliv jiná kniha. Nápad, který se mi zčistajasna objevil v hlavě přesně odpovídá doublethinku, který Orwell ve svém románu popsal. Jedná se o přijmutí faktu, že věc, jejíž význam je dle názvu zřejmý, má naprosto opačný význam. Tak jak se na Ministerstvu Pravdy veškerá pravda měnila v lež, tak jako na Ministerstvu Lásky mučili a zabíjeli provinilce proti režimu, tak i čtverec který vidíme, je ve skutečnosti kruhem.

Inspirací mi byla konkrétní scéna z románu, kde malá holčička, odmalička masírovaná režimem, udá svého tatínka, a tím ho pošle na smrt. Samotný tatínek je na svou holčičku pyšný, jelikož ji vychoval jaksepatří. Chtěla jsem vytvořit hračky pro děti, které jakoby vymyslela samotná Strana (INGSOC), aby si z každého budoucího občana vychovala poslušného robota s vymytým mozkem.

Hrozně moc jsem toužila po videu, takže jsem nějaké udělala, aby měl můj vedoucí práce a konzultantka představu, o co mi jde...


Bohužel jsem video nedokončila, a ani jsem žádné jiné nevytvořila, jelikož už nepřišel nápad. Bylo mi řečeno, že je sdělení moc útočné, že bych si komisi už předem naladila negativně a to pochopitelně nechci. Musím uznat, že něco na tom bude... tak to alespoň můžu ukázat tady na blogu :)

Jelikož byl můj obor zaměřený na design oděvu, a nápad na absolutorium se hodil do sítotisku, začala jsem vymýšlet oblečení, na které bych své tvary mohla natisknout (skica výše). Jenomže pomyšlení, že bych musela šít tři modely minimálně, za tak krátký čas, mě mírně děsila. Už ani nevím, jak se to stalo, ale přehoupla jsem se od oděvu k plyšákům. Pravděpodobně to měla na svědomí má minulá práce ze sítotisku, kde jsem také šila plyšáky.


Načrtla jsem si pár nápadů, nastudovala si, jak se takový plyšák vlastně šije, a přemýšlela, jak na ně aplikovat tisk. Musela jsem udělat pár testů, ale našla jsem materiál, na který tisknout šlo. Pracovala jsem s několika nápady zároveň a jeden z nich byl, že ušiju plyšáka, a obleču ho do nějakého slušivého oblečku. Jako téma jsem vybrala povolání. Každé zvířátko mělo mít nějaké povolání, kterým má jít vzorem pro děti. Jenže jak na oblečky použít tisk? Chtěla jsem, aby zprávy ve tvarech nebyly až tak nápadné, aby působili podprahově, bohužel s takovou bych mohla potisknout akorát minikravatku panu MUDr. Lišákovi.


Mezitím mi vedoucí práce naznačil, že by nebylo špatné mít víc tvarů, tak jsem ještě dumala nad další várkou podprahových zpráv. Bohužel ty už se mi obhajovali trochu hůř, jelikož byly složitější a trochu odbočovali od původního nápadu.


  • Hvězda s názvem "mír" která rozhodně žádný mír nepřináší. Byl to symbol Sovětského svazu, kterým se Orwell v románu inspiroval. Pokud máte rádi konspiračky, tak vězte, že EU a USA mají taky moc rádi hvězdy na svých vlajkách.
  • Pětiuhelník s názvem "2+2=5" což je rovnice z románu. Nechci moc spoilerovat, takže vysvětlení ponechám na vaší fantazii či znalosti.
  • A obdelník s názvem "velký oBRATRník" který představuje Obrazovku, ze které vás Vůdce neustále sleduje. Pojem Big Brother pochází z tohoto románu.

Bohužel jsem byla nejednu chvíli v koncích, a tak mě vedoucí práce občas musel poradit. Vyjádřil se, že nápad s plyšákem, co má místo těla krychli docela dobře vystihuje to, co bych chtěla sdělit. Že to zvířátko vypadá, jakoby ho ta tajná zpráva rozplácla, a jemu to vůbec nevadilo. A náhle jakoby se můj motor zase nastartoval.Konečně jsem měla pořádné místo, kam bych mohla tisknout - tělíčka zvířátek. Začala jsem proto vymýšlet potisky na látku, čímž bych zamaskovala zprávu, a opravdu by se z nich stala podprahová záležitost. A musím říct, že to opravdu fungovalo, 80% lidí co práci vidělo, si nějakých slov vůbec nevšimlo.


Dalším krokem bylo vymyslet, kde bude mít zvířátko končetiny. Z dřívější doby mi moje konzultantka práce poradila, že by nebylo špatné kdyby se daly packy přidělat kamkoliv na tělo. Zkoušela jsem nekolik materiálů, na kterých by držel suchý zip, ale když už jsem jeden našla, tak nebyl dostatečně odolný, vytahovaly se z něj vlákna, a nešlo na něj ani pořádně tisknout, takže jsem musela od nápadu upustit. Ale po pár měsících jsem si na to vzpomněla, a zkusila předložit návrh, že by suchý zip byl našitý na určitých místech ve vzoru. Když by si dítě s hračkou hrálo, muselo by přijít na to, že na některých místech packa drží a na některých ne, což může sloužit pro rozvinutí logiky a jemné motoriky předškolkáčků. Dostala jsem tedy zelenou.


A příště se podíváme na strasti se sítotiskem :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lost Shadow Lost Shadow | Web | 4. února 2017 v 9:55 | Reagovat

je to hrozně pěkný a pokud se k blogu vrátíš, určitě se mi ozvi a já přijdu omrknout, jak práce nakonec dopadla :)

ty tvary jsou boží a člověk by neřekl, že se za tím může skrývat až taková myšlenka

2 Haru 【春】 Haru 【春】 | 29. června 2017 v 13:58 | Reagovat

[1]: děkuju :-) když se člověk v něčem hodně dlouho nimrá, tak nakonec něco vymyslí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© 2008 - 2018 Soňa K. (Nakano Miharu / Haru / Sonia)
Design by Haru • Picture by Haru