U Kouzelné pavučiny
• Příběhy • Články • Návody • Překlady •

Absolutorium: Díl 3. - Návrhy a sítotisk

11. února 2017 v 15:37 | Haru 【春】 |  Navrhování
U předchozích dílů jsme si rozebrali krkolomnou cestu prvních střihů a téma mé práce. Je načase poodhalit další kousek, a tím jsou návrhy zvířátek a sítotisk.

Našla jsem parádní článek pro ty, kteří by se o sítotisku chtěli dozvědět víc. Ve zkratce se jedná o grafickou techniku, kdy na síto vyvoláte motiv, který chcete natisknout. Pro každou barvu je potřeba nové síto. Soutisk jsem také zkoušela, ale vyšlo jak co, musíte být přesní. U absolutoria jsem se chtěla zbytečným stresům vyhnout, a tak jsem se snažila, abych mohla tisknout jen jednou barvou a na textil, jelikož když tisknete na papír, barvy ze síta nedostanete jen obyčejnou vodou, ale potřebujete ředilo. Dobrovolně bych to už absolvovat nechtěla :D

Sítotisk není vůbec levná záležitost, pokud máte složitý vzor a velkou plochu. Musí být totiž nakreslený či vytisknutý na pauzovacím papíře (průsvitný), a ten není zrovna za pár korun. Někdy je potřeba udělat dvě vrstvy, aby byl vzor dostatečně černý a neprošlo jím při vyvolávání na síto světlo. A to ani nemluvím o nákladech za síta, barvy, emulzi a ostatních věcech - všechno tohle nám poskytla škola, jinak to leze do tisíců.

Také je třeba dbát na ostré hrany návrhu. Síto je potřené emulzí citlivou na světlo, která při osvícení zasychá a zbytek se dá pak vymýt vodou. Jenže když máte návrh odfláknutý, při vymývání se ze síta odloupne i něco, co nechcete, a můžete začít znovu.

Osobně jsem si prošla asi všemi útrapami a úskalími. Myslím, že to ze mě dělá tak trochu profesionála. Nebo mám alespoň slušně našlápnuto.Skici zvířátek hotové, téma hotové, čas ušpinit si ruce. Zvířátek bylo šest, ale některá jsem šila ze stejné látky, takže barev bylo potřeba míň. Konkrétně čtyři. Míchala jsem si je sama a docela mě bavilo je testovat, jestli mají konečně stejný odstín, jako plyš. Níže je vzorková karta, podle které jsem se řídila a plánovala.
Základní tvary jsem měla hotové, už zbývalo jen vymyslet, aby šly natisknout na čtverec, a na okrajích na sebe nějak šikovně navazovaly.

Měla jsem hromadu návrhů, ale nakonec zvítězili ty nejjednodušší, tedy ty, které se nejvíce podobaly tradičním potiskům látek.

U vzorů jsem musela počítat i s tím, že do nich budu ukrývat části se suchým zipem (obrázek vedle - bílé a černé plochy). Byla to piplačka, ale stálo to za to.

Všechny návrhy jsem si nechala tisknout v copycentru dvakrát, aby byly tmavší. Nechala jsem jim tam spoustu peněz a nejednou jsem z toho byla nešťastná nebo naštvaná. Přijde mi, že ti zaměstnanci vůbec nemají smysl pro detail. To je ale jedno, už je to pasé.

Samotný tisk probíhal celkem svižně. Nevím, jestli jsem měla hotovo jako první, ale rozhodně jsem mezi prvními byla. Ani jsem se neobtěžovala upevňovat látku ke stolům, jak se to správně dělat má - vystačila mi obyčejná izolepa. Nevyšlo mi jen pár tisků, ale za to mohlo špatně vyvolané síto, které jsem musela vyčistit a vyvolat znovu. Ale i tak jsem stíhala parádně.Na závěr článku už zbývá jen odtajnit všechny finální náčrty. Stránky jsem "vytrhla" z portfolia. Jsou zde také ukázky původních návrhů a ty finální poznáte podle "Večerníčkovských" očí. Příště konečně zasedneme k šicímu stroji a podíváme se lišce pod kůži. Takže se těšte, mám k tomu totiž detailní fotodokumentaci ;)

LiškaZajíc


Veverka


Lev


Slon


Hroch


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lost Shadow Lost Shadow | Web | 12. února 2017 v 11:10 | Reagovat

tak jsem sem zase zavítala a je hezké vidět pokrok ^^ a ta veverka je úplně megálně cute <3

2 Haru 【春】 Haru 【春】 | 29. června 2017 v 13:54 | Reagovat

[1]: vítej zpět a jsem ráda, že sis našla oblíbenkyni :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© 2008 - 2017 Soňa K. (Nakano Miharu / Haru / Sonia)
Design by Haru • Picture by Haru