U Kouzelné pavučiny
• Příběhy • Články • Návody •

Výhody a nevýhody publikování příběhů na serverech Blog, Wattpad a DeviantArt

21. srpna 2018 v 13:33 | Haru 【春】 |  Návody
Už hodně dlouhou dobu jsem přemýšlela, jak nejlépe bych na internetu mohla publikovat své příběhy. Donedávna jsem je přidávala pouze sem, ale pak jsem objevila Wattpad, který mi ukázal, že to jde i lépe. Pro všechny z vás, kteří nejste s Blogem.cz spokojení, nebo jen chcete, aby váš příběh vypadal hezky, připravila jsem tento článek založený na mých osobních zkušenostech. Tak jdeme na to ;)Publikování na serveru Blog.cz

Jelikož má můj blog už 10 let, zažila jsem největší boom tohoto serveru. Spřátelování, kluby, soutěže - jednoduše to tady žilo a Srdce blogu tepalo jako smyslů zbavené. Nyní už to taková sláva není. Nejenom, že se spousta lidí spokojila se zveřejňováním svého obsahu na sociálních sítích, existují i mnohem flexibilnější hostingy, než jakým je Blog.cz. Spousta funkcí v editoru příspěvků nefunguje tak, jak si je člověk nastaví a je zapotřebí znát trochu HTML fíglů, aby se dal zdivočelý text zkrotit alespoň trochu podle původních představ. Největší problém, kvůli kterému jsem nejspíš začala hledat alternativy, jsou ale české uvozovky. Ačkoli je tento server český, všechnu přímou řeč uvozuje do symbolu pro palce a to prostě nevypadá hezky.

Jelikož jsem se už naučila s tímto serverem žít, neplánuji přesun někam jinam. Stále je zde spousta uživatelů, kteří si rádi kliknou na zajímavý příspěvek od neznámého autora. Jen nové příběhy zde už nenajdou - pro ty totiž existují mnohem lepší místa.

Ukázka:
Nahoře vzhled textu na blogu, pod ním původní vzhled ve Wordu.

Publikování na serveru Wattpad

V dnešní moderní době mají mladí lidé přirostlé mobily k ruce. Pokud tedy člověk chce, aby někdo jeho příběhy četl, měl by se umět přizpůsobit nejnovějším trendům - a tím je právě Wattpad. Portál, kde můžete publikovat svá díla, mít přehled, kolik lidí příběh vidělo a kolika se líbilo, a všechno komentovat. Také nelze text zkopírovat, čímž alespoň trochu zabráníte v odcizení vašeho díla (ale známe naše lidi - vždycky se nějaký způsob najde). Česká i slovenská komunita je už poměrně velká, takže zde najdete opravdu bohatou škálu žánrů, ale i recenzí a návodů.

Ačkoli spousta lidí Wattpad kritizuje, nesmíte se nechat odradit. Jsou to stránky, které používají především mladí lidé, takže díla často nejsou moc kvalitní a autoři někdy nezvládají přijmout ani konstruktivní kritiku, ale každý z nás musel nějak začít a chce to čas, než vyrosteme ze své egoistické bubliny v rozumného člověka. Já osobně jsem na Wattpadu moc spokojená. Facebooková komunita sice umí být často krutá, ale když k nim člověk přistoupí správným způsobem, pozdraví, poprosí, či nabídne pomoc, bude se pak cítit jak v bavlnce. Je tam spousta ochotných lidí, kteří vám zhotoví k příběhu obálku, zkontroluje chyby nebo poradí s dějem. Osobně jsem se díky radám komunity výrazně zlepšila.

Bohužel nic nemůže být bez chyby, a tak i Wattpad má několik nedostatků, s kterými byste měli počítat. Pokud používáte aplikaci v mobilu a jste připojení k internetu, zobrazují se mezi jednotlivými částmi příběhů reklamy. Server také často nefunguje, takže ne vždy se ke svým příběhům dostanete, anebo se potýkáte s přeházenými kapitolami a podobnými kuriozitkami. A na závěr, jelikož je to zahraniční stránka, Wattpad často neví, jak vypadají české uvozovky, nebo nepozná rozdíl mezi pomlčkou a spojovníkem. Pokud vám ale záleží spíš na tom, jakou máte odezvu, než na tom, jak vypadají některé symboly v textu, je tohle místo pro vás jako stvořené.

Uvozovky jsou kombinací uvozovek dole a symbolu pro palce.

Publikování na serveru DeviantArt

Jako poslední bych chtěla přestavit trochu netradiční způsob, ale dle mého názoru zatím nejlepší. DeviantArt slouží k publikování především vizuální tvorby, ale dnes můžete přes aplikaci Sta.sh nahrát na tento server cokoli. Takže i text.
Máte na výběr hned ze dvou možností. Ta první je jednodušší. Pouze nahrajete text a čtenář si ho díky šikovným nástrojům může přizpůsobit ke čtení, jak vyhovuje jemu. Uvozovky zde zůstávají české, takže vše bude vypadat tak, jak má.

Vpravo nahoře na drobné menu, kde si mužete upravit velikost textu, font, odsazení, barvu pozadí i šířku odstavce. Na výběr je ale pouze ze dvou možností.

Pokud ale toužíte text trochu lépe naformátovat, vybrat si font, odsadit odstavce a zarovnat je do bloku, bude lepší varianta číslo dvě. Stačí vyexportovat napsaný text ve Wordu do PDF. Přes Aplikaci Sta.sh soubor nahrajete a publikujete. Vše pak bude vypadat tak, jak chcete vy. A pokud budete chtít zabránit krádeži, stačí jen uložit stránky vašeho PDF jako obrázky. A je to.

Asi jedinou nevýhodou této možnosti je malá komunita. Čechů i Slováků je na DeviantArtu sice dost, jenže jejich primárním cílem zájmu jsou obrázky. Proto je lepší zkombinovat publikování s nějakou sociální sítí (například Facebook stránka) a máte o čtenáře postaráno.


A jsme u konce. Snažila jsem se udělat příspěvek co nejstručnější, jelikož kdybych se rozepsala, nikomu by se to nechtělo číst. Ačkoli je v dnešní době vše v elektronické podobě, spousta z nás stále nepřišla na chuť čtení z obrazovky počítače (či mobilu). Proto, jestli někdy nějaký příběh dokončíte, zvažte jeho publikaci i ve formátu pro elektronické čtečky. Pro jejich praktičnost je používá stále více lidí včetně mě. Dokonce s její pomocí opravuji i své vlastní příběhy.
Tak neváhejte a pusťte se do psaní! :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KaThea KaThea | 21. srpna 2018 v 18:25 | Reagovat

Nevěděla jsem o možnosti publikovat na DA v PDFku. Díky. :)

2 Haru 【春】 Haru 【春】 | 22. srpna 2018 v 17:38 | Reagovat

[1]: Ráda jsem pomohla :) Taky jsem to zjistila poměrně nedávno - je to parádní věc ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© 2008 - 2018 Soňa K. (Nakano Miharu / Haru / Sonia)
Design by Haru • Picture by Haru