U Kouzelné pavučiny
• Příběhy • Články • Návody •

Wattpad v e-čtečce a kontrola textu bez bolavých očí

22. srpna 2018 v 17:33 | Haru 【春】 |  Návody
Ačkoli se to mnohým z nás může zdát absurdní, dnešní maturanti se spíš chlubí počtem knih, které ošulili díky filmovým adaptacím než počtem děl, které skutečně přečetli. I když se učitelé snaží povinnou literaturu co nejvíce přizpůsobit moderní době, aby vyhovovala zhýčkaným nárokům generace Z, zájem o četbu se tím nezvýšil. Ale pak příšel Wattpad a vše se změnilo…

Dobrá, dobrá, trochu teď přeháním. Chtěla jsem jen nějaký zajímavý úvod. Ale pokusím se na něj malinko navázat, jelikož tenhle článek o Wattpadu z velké části bude.

Můj Wattpad profil: Misssend


Pokud tyto stránky neznáte, je to rapidně se rozrůstající portál pro všechny amatérské pisálky po celém světě, takže i pro nás zde, v naší malé české kotlině. Dle mého názoru se jedná o perfektní, a především moderní způsob, jak dostat čtení knih do podvědomí mladých lidí. Příběhy jsou o aktuálních tématech, o filmech, které právě vyšly, o celebritách, které zrovna v Hollywoodu září a o upíro-vlko-nekronekromantních badboyích (prostě o postavách, které fanynky zrovna žerou), kteří jsou hlavním lákadlem pro dnešní publikum. Ačkoli příběhy často odpovídají slohovce žáka základní školy, zastávám názor, že lepší špatný text než žádný. Protože i ta kostrbatá fanfikce může někoho navnadit na opravdovou knihu.

Ale dost o zkaženosti dnešní mládeže. V tomto článku jsem chtěla všem uživatelům Wattpadu a zároveň majitelům (či budoucím majitelům) elektronických čteček předhodit pár vlastních tipů, jak si čtení, nebo i samotné psaní vašeho veledíla, zpohodlnit.

Všeobecně známý fakt o čtečkách je ten, že jsou pomalé a schroustají jen speciální formáty souboru. Proč si je tedy lidé pořizují? Jelikož zaberou mnohem méně místa, spolknou celou knihovnu a při čtení z nich nebolí oči.

Protože už nějaký ten rok píšu, moc dobře vím, jaké to je, když se na obrazovku nevydržíte dívat už ani sekundu. Často samotný autor trpí mnohem více než jeho čtenáři, kteří nemusí text několikrát projíždět, aby vychytali všechny chyby. Proto jsem hledala způsob, jak ulevit svým očím. Přibližně v té době jsem také objevila Wattpad a konečně se prodrala stokou, která mě na těchto stránkách oddělovala od kvalitních děl. Jenže obrazovka mobilu nebyla ke čtení o nic příjemnější. Proto jsem hledala nějaký fígl, jak Wattpad převést na elektronický papír. A ačkoli příběhy nejdou stahovat či kopírovat, jeden způsob existuje - vaše e-čtečka musí mít operační systém Android. Díky tomuto systému si můžete stáhnout jakoukoli aplikaci z obchodu (ve formátu APK) a naistalovat - takže i Wattpad. Od toho okamžiku můžete přečíst každičkou fanfikci na Justina, aniž by vás z přemíry klišé rozbolely oči (ale pozor na odumírání mozkových buněk).

Můj miláček se jmenuje Onyx inkBook Prime a stojí přibližně čtyři tisíce. Možná je to vysoká částka, ale pokud rádi čtete, určitě nebudete litovat. V kombinaci s poznámkovým programem Evernote můžete také kontrolovat text, který sami napíšete, nebo který opravujete pro druhé. Z vlastní zkušenosti musím říct, že korektura textu nikdy nebyla příjemnější. Na počítači napíšu kapitolu, vložím ji do Evernotu, načtu text ve čtečce a když při čtení narazím na chybu, v počítači před sebou ji hned opravím a zase vypnu tu otravnou svítivou obrazovku. Elektronický inkoust je jako dar z nebes.


Možná se zdá, že se tady snažím udělat jedné čtečce reklamu, ale bohužel jsem na českém trhu neobjevila žádnou alespoň trochu podobnou. Na tom zahraničním existují kromě značky Onyx třeba i Kobo nebo Icarus. Samozřejmě vás nenavádím ke koupi, ale pokud chcete alespoň trochu ulevit svým očím, ať už z jakéhokoliv důvodu, elektronická čtečka s Androidem je ta pravá volba. ;)

Edit:
Ještě existuje jeden způsob, jak nalákat Wattpad do čtečky. Stačí v ní mít možnost připojení se k internetu a můžete si v prohlížeči otevřít přímo stránky Wattpad.com. Bohužel to není tak pohodlné, jako aplikace, jelikož v ní se dají stránky otáčet jedním kliknutím, ale tady musíte text odkrývat táhnutím prstu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karolína & Korea v Česku Karolína & Korea v Česku | Web | 24. srpna 2018 v 17:13 | Reagovat

Na Wattpad píšu už dlouhý roky od doby, co o něm ve výsledku vůbec nikdo nevěděl.
Čtečku mám taky, akorát mám Amazon Kindle 3 už nějakých 6-7 let a pořád funguje úplně špičkově a miluju ho. Připojení na internet má taky, ale vůbec ho nevyužívám, protože to moc neutáhne. Na Wattpad jsem to ale zatím ještě nezkoušela :)

2 Haru 【春】 Haru 【春】 | 28. srpna 2018 v 8:17 | Reagovat

[1]: Tak to je dobře, že ti čtečka pořád funguje, někde jsem četla, že po několika letech jim odcházejí obrazovky do věčných lovišť... :D
Vnuknula jsi mi svým komentářem nápad, tak jsem zkusila Watt otevřít v prohlížeči, a taky to šlo, jen to asi chce rychlejší čtečku :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© 2008 - 2018 Soňa K. (Nakano Miharu / Haru / Sonia)
Design by Haru • Picture by Haru