U Kouzelné pavučiny
• Příběhy • Články • Návody •

Navrhování

Absolutorium: Díl 7. - Hodnocení

12. února 2017 v 14:57 | Haru 【春】
Málem bych zapomněla na hodnocení komise! Absolvovala jsem minulý rok, takže si už nepamatuju všechny detaily, ale to nejzákladnější ještě vím :D

Nemám v plánu napínat, takže s projektem jsem u komise obstála. Dostala jsem za dva (známkování bylo 1, 2, 3 a N). Proč vlastně si moc jistá nejsem, ale mám pár spekulací.

Na začátek prezentace jsem chtěla pustit video, které jsem vám už ukazovala, ale jelikož neprošlo, byla jsem bez videa i bez hudby. Ale myslím, že to vůbec nevadilo. Nicméně, než jsem šla na plac, přišla se na obhajoby podívat celá jedna třída, takže z původního obecenstva asi osmi lidí, jich najednou bylo třicet. Měla jsem zvláštní pocit paniky smíchaný se vzrušením, že moji práci uvidí hodně lidí. Srdce mi bušilo, ale i přes to jsem se cítila malátná a v hlavě jsem měla prázdno. Opravdu podivný pocit.

Absolutorium: Díl 6. - Ilustrace

11. února 2017 v 19:10 | Haru 【春】
Do posledního dílu jsem si připravila třešničku na dortu. Kreslení je moje forte, ale nikdy jsem se nesoustředila na zvířata, jen na lidi. Popravdě když mi řeknete, abych nakreslila zvíře, tak to bude kočka a k tomu ne moc povedená. Tohle ale bylo jiné. Tady už jsem měla zvířátka vymyšlená a mohla si s nimi dělat cokoliv se mi zlíbilo.

Vše je kreslné ručně a vybarvené akvarelkami. Potisky krychlí jsem přidávala ve Photoshopu :)

Tak se hezky usaďte a užijte si to jejich rozkošné skotačení ♥

Absolutorium: Díl 5. - Fotodokumentace

11. února 2017 v 18:40 | Haru 【春】
Na ukázání už toho moc nezbývá. Vlastně jen to nejdůležitější - jak nakonec dopadla ostatní zvířátka...

Absolutorium: Díl 4. - Šití s plyší

11. února 2017 v 17:02 | Haru 【春】
Cesta od prvního návrhu k finálnímu byla zdlouhavá. Byla to ale zábavná procházka, i když člověk občas zakopne o nějaký ten balvan. Pojďme se podívat, jak se vlastně šije takový plyšák (na amatérské úrovni).

Absolutorium: Díl 3. - Návrhy a sítotisk

11. února 2017 v 15:37 | Haru 【春】
U předchozích dílů jsme si rozebrali krkolomnou cestu prvních střihů a téma mé práce. Je načase poodhalit další kousek, a tím jsou návrhy zvířátek a sítotisk.

Našla jsem parádní článek pro ty, kteří by se o sítotisku chtěli dozvědět víc. Ve zkratce se jedná o grafickou techniku, kdy na síto vyvoláte motiv, který chcete natisknout. Pro každou barvu je potřeba nové síto. Soutisk jsem také zkoušela, ale vyšlo jak co, musíte být přesní. U absolutoria jsem se chtěla zbytečným stresům vyhnout, a tak jsem se snažila, abych mohla tisknout jen jednou barvou a na textil, jelikož když tisknete na papír, barvy ze síta nedostanete jen obyčejnou vodou, ale potřebujete ředilo. Dobrovolně bych to už absolvovat nechtěla :D

Sítotisk není vůbec levná záležitost, pokud máte složitý vzor a velkou plochu. Musí být totiž nakreslený či vytisknutý na pauzovacím papíře (průsvitný), a ten není zrovna za pár korun. Někdy je potřeba udělat dvě vrstvy, aby byl vzor dostatečně černý a neprošlo jím při vyvolávání na síto světlo. A to ani nemluvím o nákladech za síta, barvy, emulzi a ostatních věcech - všechno tohle nám poskytla škola, jinak to leze do tisíců.

Také je třeba dbát na ostré hrany návrhu. Síto je potřené emulzí citlivou na světlo, která při osvícení zasychá a zbytek se dá pak vymýt vodou. Jenže když máte návrh odfláknutý, při vymývání se ze síta odloupne i něco, co nechcete, a můžete začít znovu.

Osobně jsem si prošla asi všemi útrapami a úskalími. Myslím, že to ze mě dělá tak trochu profesionála. Nebo mám alespoň slušně našlápnuto.

Absolutorium: Díl 2. - Téma

28. října 2016 v 20:14 | Haru 【春】
Na své závěrečné práci na VOŠ jsem začala pracovat už na konci druháku. Šla jsem zrovna do školy a hlavu jsem měla někde v oblacích plných nápadů. Přece jenom už mě trápilo, jakých směrem se vydám a jaké zaměření si vyberu pro absolutorium. Přímo před očima se mi zničehonic zjevil čtverec, v jehož středu bylo vepsáno "kruh". Přišlo mi to jako geniální vnuknutí. Přišlo mi, že na tomhle by se dalo stavět. Jenže pak vysvětlujte hodnotící komisi tenhle nápad z hůry...

Absolutorium: Díl 1. - Plyšové zrůdnosti

24. srpna 2016 v 19:22 | Haru 【春】
Pořádný nášup plyšových zrůdností přichází! aneb Moje začátky s plyšáky.

Hrozně dlouho jsem se přemlouvala, abych vůbec začala psát, jelikož vím, že to bude dlouhé povídání. Člověk se k nějakým věcem prostě dostane čistou náhodou - tak jako teď já. Chodíte si takhle na uměleckou VOŠku zaměřenou na design oděvu, a odcházíte s prací, která oděv vůbec nezahrnuje. Ale to nevadí, pořád je to textil :D

Kancelářské Krysy - Masky

25. června 2016 v 16:00 | Haru 【春】
K divadlu neodmyslitelně patří masky. Aby byla maska vhodná pro divadlo, musí být nejlépe velká a hodně barevná, aby i divák z dálky rozpoznal postavy od sebe. V Brně existuje akce zvaná Slavnosti masek, která je spojená s průvodem masek. Je to vážně parádní podívaná jak pro dospělé, tak pro děti. Většinou je zadané nějaké téma, a přesně tohle jsme dostali v ateliéru za úkol - vybrat si téma a zpracovat na něj tři masky.

Musím se přiznat, ale moc mě to navrhování masek nebavilo. Všechno zajímavé je už použité, o originálsoti nemůže být řeč, když něco podobného vymýšlíte poprvé, takže jsem celkem tápala v temnu.

Dívčí válka

25. června 2016 v 14:20 | Haru 【春】
A teď příběh o tom, jak jsem málem navrhla kostýmy pro celé divadelní představení :D

Dívčí válka - František Ringo Čech

Historická komedie o tom, jak to mohlo, ale nemuselo být....?

Postavy:
  • Přemysl - kníže české
  • Panna Vlasta - touží získat Přemysla
  • Kazi - Libušina sestra, manželka Bivoje
  • Bivoj - Kazin manžel
  • Lumír - božský pěvec, umělec
  • Vladyka Ctirad - panic
  • Panna Šárka - nejkrásnější, touží získat Ctirada
  • Okov Rakev - vynálezce
  • Vladyka Vojen - dvojrole
  • Častava - dvojrole

Muzikál Vlasy

25. června 2016 v 13:04 | Haru 【春】
Ateliér divadla byl parádní. Když byl nápad, tak šup s ním na papír, a když ne, tak dělej, že něco děláš :D
Navrhování oděvů mě vždycky bavilo - svým vlastním postavám z příběhů vymýšlím oblečení ze všeho nejraději.

Zadání bylo jednoduché: vyber si ze seznamu nějaký muzikál či hru, z něj jednu postavu, a zpracuj její proměny v průběhu děje. Jestli si ještě vzpomínám, byla tam Rusalka, Sen noci svatojánské, Vlasy, My fair lady, Carmen a možná ještě něco. Vybrala jsem si My fair lady, protože bylo prostě lákavé vymýšlet nějaký krásný historický kostým. Ale jelikož jsem měla nápad i pro muzikál Vlasy, hodila jsem to tedy na papír.

Poslední vzkaz - Plyšáci

23. června 2016 v 16:47 | Haru 【春】
Počátek všeho. Díky tomuhle nápadu jsem zakončila VOŠku úspěšně a s grácií. Trochu ale předbíhám. Pokusím se hrábnout do paměti a něco ještě vydolovat.

Vše samozřejmě odstartovalo zadáním úkolu v předmětu tisk. Téma bylo volné, což je to nejhorší co může být - není se čeho chytnout. Potřebovala jsem ale vymyslet něco, co se dá tisknout na látku, protože z předchozích zkušeností jsem se chtěla papíru vyhnout. Aktuální téma, které mě tehdy zajímalo a dalo se na to stavět? Konspirační teorie. A tak jsem začala chrlit nápady.

Lolita kolekce

23. června 2016 v 12:53 | Haru 【春】
V druhém ročníku jsme za úkol dostali navrhnout nějakou kolekci oděvů. Téma bylo libovolné. A jelikož jsem vždycky milovala ten krásný princeznovský styl, vybrala jsem si lolitu. Konkrétně sweet, classic, gothic a punk.

Název "značky" oděvů: Sofia

Ilustrace ke kabátu

23. června 2016 v 12:12 | Haru 【春】
Můj kabát z druhého ročníku stále není dokončený... Mám totiž velké obavy z toho, že jsem hodně zastřihla podšívku a nebude stačit xD Nějak jsem to ale uhrála, takže mě pustili dál :D

Mám pro vás alespoň dokončené ilustrace :)

Ctnosti a neřesti

1. února 2015 v 12:11 | Haru 【春】
Na začátku druhého ročníku jsme dostali nový předmět - ateliér scénického kostýmu. Od obyčejného ateliéru, kde navrhujeme oblečení, se to liší tím, že musíte myslet na to, jak bude všechno vypadat na divadelních prknech. Takže nějaké mikro detaily jsou k ničemu - a já je zrovna tak ráda...

Nicméně jsem se do úkolu pustila s nadšením. Téma bylo: Lidské ctnosti a neřesti. Měli jsme stvořit 2 bytosti (ne kostýmy, ačkoli to tak většina z nás brala), a jelikož jsem byla akční, nakonec jsem odevzdala 3.

Sen noci svatojánské - Svět víl

30. ledna 2015 v 14:26 | Haru 【春】
Divadelní hra Sen noci svatojánské je z konce 16. století a pochází z pera anglického dramatika Williama Shakespeara. Jedná se komedii, kde je hlavním tématem láska. Demetrius a Hermie jsou zamilovaný pár, ale jelikož nemohou být spolu, utíkají z domova. Na své cestě lesem nevědomky naráží na bytosti ze světa víl, které všechno pořádně zamotají.
Mým úkolem bylo zpracování kostýmů pro případné divadelní představení.

 
 

Reklama© 2008 - 2018 Soňa K. (Nakano Miharu / Haru / Sonia)
Design by Haru • Picture by Haru